Archiwum (poprzedni serwis WWW) 23 lutego 2019. imieniny: Romana, Izabela, Damian
  × strona główna
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy Wielgomłyny
tel. +48 44 787-10-87
urzad@wielgomlyny.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Aktualności

W niedzielę, 9 grudnia 2012 roku, odbyły się w gminie Wielgomłyny uroczystości związane z  31 rocznicą śmierci Andrzeja Pełki mieszkańca Niedośpielina,  górnika z kopalni „Wujek” zamordowanego w czasie pacyfikacji kopalni w dniu 16 grudnia 1981 roku.  Andrzej Pełka miał tylko 19 lat, był najmłodszym wśród 9 zamordowanych w tym dniu górników z kopalni „Wujek”.

Od 21 lat, czyli od roku 1991 w rocznice wprowadzenia stanu wojennego w Niedośpielinie odbywają się uroczystości, w czasie których oddawana jest cześć zamordowanym w grudniu 1981 górnikom a szczególnie Andrzejowi Pełce. Na uroczystość w Niedośpielinie przybyli między innymi : Przewodnicząca Rady Podregionu Radomszczańskiego NSZZ „Solidarność” Anna Kaurzel wraz z wiceprzewodniczącym i członkami rady, wiceprzewodniczący Zarządu Regiony Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” Bogdan Osiński, władze miasta na czele z Prezydentem Anna Milczanowska i Przewodniczącym Rady Miasta Jackiem Gębiczem, władze radomszczańskiego Prawa i Sprawiedliwości w osobach Jacka Olszewskiego i Janusza Kucharskiego, delegacje uczniów szkół z gminy Wielgomłyny wraz nauczycielami a także władze samorządowe gminy z wójtem Bogdanem Witaszczykiem i Przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Łosiem oraz rodzina zamordowanego górnika a także mieszkańcy gminy.

W tym roku obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez księdza kanonika Sławomira Matyska, który kiedyś był proboszczem w parafii Kobiele  a obecnie w parafii  św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie. W homilii wygłoszonej na tej mszy ksiądz kanonik wspominał zamordowanego Andrzeja, podkreślając jaka wielką ofiarę poniósł on i inni górnicy by Polska była wolna i demokratyczna. Po wspólnej modlitwie zgromadzeni w kościele udali się na plac przykościelny pod odsłonięty w ubiegłym roku pomnik upamiętniający górników z kopalni „Wujek” i Andrzeja Pełkę.

W ciszy i skupieniu oddano hołd pomordowanym składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze. Potem wszyscy udali się na niedośpieliński cmentarz gdzie spoczywa Andrzej Pełka. Przy jego grobie odmówiono modlitwę i tu też złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

  


 


 


 
« powrót
 
SONDA
zobacz wyniki

<<   Luty   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

MAPA SERWISU
STATYSTYKA